SPRINGFIELD, Ill. — The presentation of many awards will occur during the 91st Illinois Association FFA Convention, including the proficiency awards during the third and fourth general sessions.

The annual meeting, set for June 11-13, will be held at the Bank of Springfield Center in Springfield.

Following are the state FFA proficiency award winners and their chapter:

  • Agricultural Communications-Entrepreneurship/Placement — Alex Johannes, Nashville FFA.
  • Agricultural Education-Entrepreneurship/Placement — Alayna Scranton, Pittsfield FFA.
  • Agricultural Mechanics Design and Fabrication-Entrepreneurship/Placement — Coy Crull, Mt. Carmel FFA.
  • Agricultural Mechanics Repair and Maintenance-Entrepreneur — Wyatt Potter.
  • Agricultural Mechanics Repair and Maintenance-Placement — Michael Wendle, Jerseyville FFA.
  • Agricultural Processing-Entrepreneurship/Placement — Ruby Miller, Marshall FFA.
  • Agricultural Sales-Entrepreneurship — Braylee Finck, Maroa-Forsyth FFA.
  • Agricultural Sales-Placement — Andrew Strieker, Central at Breese FFA.
  • Agricultural Services-Entrepreneurship/Placement — Ely Boulds, Eldorado FFA.
  • Agriscience Research-Animal Systems — Jadrien Miles, Paxton-Buckley-Loda FFA.
  • Agriscience Research-Integrated Systems — Melanie Jordan, Cisne FFA.
  • Agriscience Research-Plant Systems — Prescott Jeckel, Delavan FFA.
  • Beef Production-Entrepreneurship — Kira Sayre, Triopia FFA.
  • Beef Production-Placement — William Gebhart, Newark FFA.
  • Dairy Production-Entrepreneurship — Payton Erbsen, Eastland FFA.
  • Dairy Production-Placement — Allison Diekemper, Carlyle FFA.
  • Diversified Agricultural Production-Entrepreneurship/Placement — Eric Schafer, Taylorville FFA.
  • Diversified Crop Production-Entrepreneurship — Tanner Mickey, Taylorville FFA.
  • Diversified Crop Production-Placement — Brady Carpenter, Cuba FFA.
  • Diversified Horticulture-Entrepreneurship/Placement — Lance Moritz, Streator FFA.
  • Diversified Livestock Production — Sara Timm, Cisne FFA.
  • Electrical Technology-Entrepreneurship/Placement — John Speeks, Lincolnwood FFA.
  • Environmental Science and Natural Resources Management-Entrepreneurship/Placement — Dalton Potter, Neoga FFA.
  • Equine Science-Entrepreneurship — Amanda Headon, Rochelle FFA.
  • Equine Science-Placement — Monique Garrett, Edwardsville FFA.
  • Fiber and/or Oil Crop Production-Entrepreneurship/Placement — Makenna Green, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond FFA.
  • Food Science and Technology-Entrepreneurship/Placement — Lindsey Averbeck, Okawville FFA.
  • Food Service-Entrepreneurship/Placement — Cody Collins, Pittsfield FFA.
  • Forage Production-Entrepreneurship/Placement — Riley Smith, Macomb FFA.
  • Forest Management and Products-Entrepreneurship/Placement — Jeremy Whisenton, CHAS FFA.
  • Fruit Production-Entrepreneurship/Placement — Hannah Tappendorf, Altamont FFA.
  • Goat Production-Entrepreneurship/Placement — Tara Hummel, Tri-Point FFA.
  • Grain Production-Entrepreneurship – Kade Portz, Marissa FFA.
  • Grain Production-Placement — Jacob Black, Streator FFA.
  • Home and/or Community Development-Entrepreneurship/Placement — Jacob Mayes, Cumberland FFA.
  • Landscape Management-Entrepreneurship/Placement — Sam Townsend, Scales Mound FFA.
  • Nursery Operations-Entrepreneurship/Placement — MacKenzie Adams, Nokomis FFA.
  • Outdoor Recreation-Entrepreneurship/Placement — Konrad Powell, Williamsville FFA.
  • Poultry Production-Entrepreneurship/Placement — Luke Bergschneider, Franklin FFA.
  • Safety-Entrepreneurship/Placement — Ashlyn Quinn, Monmouth-Roseville FFA.
  • Sheep Production-Entrepreneurship/Placement — Beau Mumm, Monticello FFA.
  • Small Animal Production and Care-Entrepreneurship/Placement — Olivia Charles, West Carroll FFA.
  • Specialty Animal Production-Entrepreneurship/Placement — Jacob Meyer, Central at Breese FFA.
  • Specialty Crop Production-Entrepreneurship/Placement — Ellie Marlow, Bluford FFA.
  • Swine Production-Entrepreneurship — Mallory Burgener, Central A & M FFA.
  • Swine Production-Placement — Brian Fehr, Cissna Park FFA.
  • Turf Grass Management-Entrepreneurship/Placement — Joey Allison, Cisne FFA.
  • Vegetable Production-Entrepreneurship/Placement — Korey Bunselmeyer, Trico FFA.
  • Veterinary Science-Entrepreneurship/Placement — Sophia Reavley, Havana FFA.
  • Wildlife Production and Management-Entrepreneurship/Placement — Amanda Voss, Carlyle FFA.
0
0
0
0
0

Load comments